Tennis er for alle – deltag i Tennissportens Dag i Rødby Tennis Klub
Tennissportens dag 2017Lørdag den 29. april kommer til at stå i tennissportens tegn. Rødby Tennis Klub og godt 200 andre tennisklubber landet over arrangerer nemlig Tennissportens Dag i samarbejde med DGI Tennis og Dansk Tennis Forbund.
Vi inviterer til tennisspil, instruktion og hygge på klubbens adresse fra kl. 13.00 - 17.00.
”Tennis er en sport for livet, og tennis er muligt at dyrke af alle uanset niveau. Tennis åbner for nye venskaber, ligesom familie- samt arbejdsrelationer kan plejes. Det er målet, at endnu flere danskere fremover vil nyde det fascinerende tennisspil, som naturligvis også er godt for helbredet,” siger visionsleder i ’Bevæg dig for livet – Tennis’, Lorenz Sønderby.

Formand i Rødby Tennis Klub, Lis Bille supplerer: … ”Vi ser frem til at åbne dørene op for en masse nysgerrige mennesker på Tennissportens Dag. Det er gratis at deltage, og man kan låne en tennisketsjer i klubben.”
Tennissportens Dag afvikles over hele landet, og konceptet er en del af Bevæg Dig For Livet-bevægelsen under DGI og DIF.
Du kan læse mere om Tennissportens Dag på: http://www.bevaegdigforlivet.dk/tennis, og ligeledes her få et overblik over alle de andre klubber, der afholder Tennissportens Dag.

For yderligere information kontakt:
Lis Bille - tlf. 54 60 12 45
eller
Lars Klausen - tlf. 51 80 23 60